تبلیغات
سیگنال خرید و فروش سهام ( خرید و فروش با چشمان کاملا باز )
» داستان شكل‌گیری حباب در اقتصاد به زبان ساده - سجاد کریم زاده ( شنبه 4 بهمن 1393 )
» سال 2015 از زاویه تكنیكال - http://hadafhafez.ir ( دوشنبه 29 دی 1393 )
» سخنی با پارسای عزیزم در بدو تولد ( یکشنبه 28 دی 1393 )
» یکی از بهترین استراتژی های سود ده معاملاتی ( یکشنبه 28 دی 1393 )
» شاید از بهترین روشهای اموزش، اموزش تصویری باشد ( یکشنبه 28 دی 1393 )
» از ترن هوایی پیاده شوید - نقل از سجاد و .... ( یکشنبه 28 دی 1393 )
» شوک سوئیسی به بازار طلا - Libor Rate ( شنبه 27 دی 1393 )
» نظرات فعال بورس شیکاگو درباره اقتصاد ایران - 92/05/29 - 12:18 ( شنبه 27 دی 1393 )
» علت عدم به روز رسانی وبلاگ ( شنبه 27 دی 1393 )
» بازگشایی نماد پالایشی ها تا پایان مهرماه ( دوشنبه 14 مهر 1393 )
» نیمــــــــــــــه بازار ( دوشنبه 14 مهر 1393 )
» بهترین فرصت خرید سهام با توجه به یک فاکتور ( دوشنبه 14 مهر 1393 )
» شنیده های بازار از پرشین تحلیل ( دوشنبه 14 مهر 1393 )
» تکرار تاریخ در بازار طلا؟ ( دوشنبه 14 مهر 1393 )
» قیمت‌سهام تا پایان سال افزایش‌ می‌یابد؟ ( شنبه 12 مهر 1393 )

شروع مجدد اوراق آتی سهام در بورس با مدل جدیدحسن قالیباف اصل- مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار- در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشویان ایران(ایسنا)، از آغاز مجدد قرارداد آتی سهام در بورس تهران خبر داد و گفت: قرارداد آتی سهام با همان مکانیزم قبلی مجددا راه‌اندازی شده است به طوری که مشکل نرم افزاری این قرارداد برطرف شده و قراردادهای جدید برای آن تعریف شده است، به طوری که روی دارایی‌های جدید، قراردادهای جدید 6 ماهه و یکساله تعریف شده و معاملاتی روی آن صورت گرفته است .

 

وی با بیان اینکه در مدل جدید صندوق های سرمایه‌گذاری به منظور مدیریت ریسک می توانند وارد این قرارداد شوند،افزود: در شروع مجدد این نرم افزار، شرکتهای جدید بر اساس تقاضای بازار مورد بررسی قرار می گیرند، تا اگر شرایط تعریف اوراق آتی روی دارایی پایه را داشته باشند در هیات پذیرش مطرح شوند .

 

مدیر عامل شرکت بورس تصریح کرد: علاوه بر این به منظور استقبال از این ابزار،اقدامات فرهنگ سازی و اطلاع رسانی در حال انجام است، زیرا این بازار یک بازار ابزار نوین برای مدیریت ریسک بوده و برای سرمایه‌گذاران حرفه ای مناسب است مخصوصا اینکه در مدل جدید صندوق های سرمایه گذاری به منظور مدیریت و پوشش ریسک می توانند وارد این ابزار شوند .

 

قالیباف اصل در پاسخ به این سوال که آیا این ابزار در شرایط فعلی می‌تواند به بازار سرمایه کمک کند؟گفت: قرار داد آتی ابزار جدیدی بوده و در بورس تنوع ایجاد می کند و قیمت های آینده در این قرارداد مورد معامله قرار می گیرد.علاوه بر اینکه چشم اندازی از آینده را نشان داده و قطعا به نقدشوندگی سهام کمک می‌کند و کسانیکه به دنبال پوشش ریسک هستند، می توانند به کمک این ابزار ریسک خود را پوشش داده و مدیریت کنند .

 

وی اظهار امیدواری کرد: پیگیری و شناساندن این ابزار به بازار و نیز اطلاع رسانی می تواند به رونق آن کمک کند، زیرا فیوچرز سهام برای بازار ابزار جذابی بوده و می تواند کمک کند تا بازار سرمایه در کنار سهام وارد مشتقات سهام بشود .

 

به گزارش ایسنا، مجوز صدور و انتشار ابزار فیوچرز سهام در اردیبهشت 1388 مورد تصویب شورای عالی بورس قرار گرفت و مقرر شد طی حداکثر یکسال ساختار و بسترهای این ابراز توسط سازمان بورس و اوراق بهادار فراهم شود؛ به این ترتیب معاملات آتی سهام برای اولین بار در تاریخ بورس در روز سوم مرداد 1389 و با معاملات سهام بانک پارسیان و کارآفرین کلید خورد .

 

اما معاملات این اوراق به دلیل مشکلات نرم افزاری و پیچیدگی های فراوان با استقبال چندانی مواجه نشد و نتوانست اهداف مورد نظر را محقق کند به طوری که هیچ معامله ای روی این اوراق انجام نشد و پرونده آن تا برطرف شدن مشکلات بسته ماند.
برچسب ها : اوراق آتی ,


ادامه مطلب...