تبلیغات
سیگنال خرید و فروش سهام ( خرید و فروش با چشمان کاملا باز )
» داستان شكل‌گیری حباب در اقتصاد به زبان ساده - سجاد کریم زاده ( شنبه 4 بهمن 1393 )
» سال 2015 از زاویه تكنیكال - http://hadafhafez.ir ( دوشنبه 29 دی 1393 )
» سخنی با پارسای عزیزم در بدو تولد ( یکشنبه 28 دی 1393 )
» یکی از بهترین استراتژی های سود ده معاملاتی ( یکشنبه 28 دی 1393 )
» شاید از بهترین روشهای اموزش، اموزش تصویری باشد ( یکشنبه 28 دی 1393 )
» از ترن هوایی پیاده شوید - نقل از سجاد و .... ( یکشنبه 28 دی 1393 )
» شوک سوئیسی به بازار طلا - Libor Rate ( شنبه 27 دی 1393 )
» نظرات فعال بورس شیکاگو درباره اقتصاد ایران - 92/05/29 - 12:18 ( شنبه 27 دی 1393 )
» علت عدم به روز رسانی وبلاگ ( شنبه 27 دی 1393 )
» بازگشایی نماد پالایشی ها تا پایان مهرماه ( دوشنبه 14 مهر 1393 )
» نیمــــــــــــــه بازار ( دوشنبه 14 مهر 1393 )
» بهترین فرصت خرید سهام با توجه به یک فاکتور ( دوشنبه 14 مهر 1393 )
» شنیده های بازار از پرشین تحلیل ( دوشنبه 14 مهر 1393 )
» تکرار تاریخ در بازار طلا؟ ( دوشنبه 14 مهر 1393 )
» قیمت‌سهام تا پایان سال افزایش‌ می‌یابد؟ ( شنبه 12 مهر 1393 )

گزارش بازار یک شنبه 6 مهر 93 - 1/3نیم نگاهی به بازار


به گزارش پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 58 واحد نزول کرد و به رقم 71،643 واحد رسید . نمادهای ومعادن با 27 واحد و ونوین با 19 واحد بیشترین تاثیر منفی و نماد حکشتی با 26 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 94 میلیارد تومان رسید که نماد فولاد با 4.7 میلیارد تومان و خودرو با 4.3 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از ان خود کردند .

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس 6 واحد صعود کرد و به رقم 827 واحد رسید . نمادهای جم، پترول و زاگرس بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 51.1 میلیارد تومان رسید که حسیتا با 1.4 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از آن خود کرد .

با توجه به آنکه روند معاملات خسته کننده شده است امروز تصمیم گرفتیم به طور خلاصه به مهم ترین عوامل ایجاد روند نوسانی و کسل کننده بازار سرمایه اشاره کنیم .

اقتصاد و بازار سرمایه ، بازار سرمایه و مذاکرات هسته ای ، شاید واژه هایی باشد که طی چند وقت اخیر زیاد به گوش خورده باشد، از بازار سرمایه در ایران به عنوان نبض اقتصاد کشور یاد می شود ، این در حالی است که در کشور های توسعه یافته نقش پیشانی اقتصادی آن کشور را نیز بازی می کند.

البته طبیعی است اقتصاد کشوری که وارد مرحله رکود شده بازار سرمایه آن اوضاع خوبی نداشته باشد. بازار سرمایه از جمله بازار های مهم اقتصادی است که به کوچکترین رویداد های سیاسی و اقتصادی واکنش نشان می دهد و اوضاع ان را چه در جهت مثبت و چه در جهت منفی دگرگون می کند . این ویژگی باعث شده است که بازار سرمایه جزء بازار های پر ریسک قرار گیرد . طوری که کوچکترین رویداد سیاسی و اقتصادی تاثیرات بسزایی را در بازار سرمایه خواهد گذاشت.

باز گردیم به اوضاع ایران و بازار سرمایه ، از ابتدای امسال بازار سرمایه ایران روی خوشی به سهامدارانش نشان نداده است . امروز تصمیم داریم به طور خلاصه قدری از اتفاقات مهم سیاسی ، اقتصادی و بورسی که طی چند وقت اخیر رخ داده است را بیان نماییم. در بخش اقتصادی، اولین و شاید اصلی ترین علت این ریزش ، رکود بی سابقه ای بود که برای نخستین بار به طور رسمی از طرف دولت اعلام شد که در گزارشات گذشته علل ایجاد و موانع بر طرف شدنش را بیان داشتیم ولی آنچه در این بین اهمیت دارد آن است که با  که با طولانی تر شدن این رکود اقتصادی  ، موجبات تخلف و تقلب را فراهم می کند و از یک معضل اقتصادی تبدیل به یک معضل اجتماعی می شود ، چرا که هر یک از افراد جامعه با توجه به عدم رشد اقتصادی تصمیم می گیرد که در جهت رفاه خود به دیگری آسیب رساند و این امر باعث تخلف و تقلب می شود .

 در حوزه سیاسی ، مساله مهمی که امسال بسیار مورد بحث و بررسی قرار گرفت موضوع روی کار آمدن داعش است که باعث ایجاد رعب و وحشت در منطقه شده است . واقعا در مدت اخیر اتفاقاطی رخ داده که شاید برای اولین بار شاهدش باشیم. داعش که از نسل خوارج است به بهانه ترویج و گسترش اسلام دست به اعمال تروریستی زده است ، اعمالی که شاید در اوایل پیدایش اسلام اعراب به آن دست می زدند ، از جمله زنده بگور کردن دختران . حال با اعمالی وحشیانه تر و تجاوز به شهرهای مختلف عراق و سوریه اقدام به اعمال غیر انسانی و غیر اخلاقی زده اند . این امر نیز توانسته است به نوع خود خود ریسک بازار سرمایه را افزایش دهد چرا که عراق از جمله مهم ترین همسایگان مرزی ایران است که اتفاقات و تحولات آن می تواند اثرات مثبت و یا منفی بر اقتصاد ایران بگذارد. ازجمله مهم ترین اتفاق اقتصادی که در پی این حادثه رخ داد کاهش صادرات سیمان به کشور عراق بود که اثرات ان را بر گروه سیمانی نظاره کردیم .

دیگر نکته ی مهم در بخش سیاسی که شاید اصلی ترین نکته ای که به بازار سرمایه واکنش نشان داده است مساله تحریم و مذاکرات هسته ای است که اقتصاد ایران و بازار سرمایه را تحت شعاع خود قرار داده است . بعد از روی کار امدن دولت جدید و تصمیم جدی ان دولت برای رفع موانع تحریم شاهد رشد نسبی در بازار سرمایه بودیم ، رشدی که شاید نباید تا این حد رخ می داد تا تبدیل به حباب شود ، عده ای از کارشناسان تبلیغات بیش از حد رسانه ها در این زمینه و تشویق ورود افراد غیر حرفه ای را علت این موضوع عنوان می کنند . در هر صورت بازار سرمایه بعد از توافق ژنو و پیشرفت خوبی که در مذاکرات رخ داد حرکت صعودی خود را آغاز کرد ولی در ادامه با شروع پدیده رکود تورمی در اقتصاد شاهد ریزش بی سابقه ای در بازار سرمایه بودیم که باعث متضرر شدن عده ای بسیار زیاد که سرمایه های هنگفتی وارد کرده بودند، شدیم . رفع تحریم ها شاه کلیدی است که بسیاری از کارشناسان از ان به عنوان رفع گره تمامی مشکلات اقتصادی و سیاسی یاد می کنند و به جرات می توان گفت که این چنین است، چرا که حتی ما اگر به تکنولوژی و قدرت تولیدی دست یابیم که توان رقابت با سایر کشور های صنعتی را داشته باشیم ( کاهش تورم شرط اصلی است ) حال در صورتی که نتوانیم پول صادرات محصولات خود را به راحتی دریافت کنیم با مشکلات عدیده ای روبرو خواهیم شد که اثرات مخرب تری از جمله افزایش نرخ ارز روبرو خواهیم گشت . البته ذکر این نکته فراموش نشود که پیش تر اعلام کرده بودیم به هیچ عنوان نباید سرنوشت بازار سرمایه را با سرنوشت مذاکرات گره زد.

در حوزه بورسی، اشاره به مشکلات داخلی نیز می تواند آخرین مورد از علل افت شاخص بورس مد نظر قرار بگیرد، افزایش نرخ خوراک گاز پتروشیمی ها ، مسایل مربوط به بهره مالکانه سنگ اهنی ها ، اخبار ضد و نقیضی که از افزایش یا کاهش قیمت خودرو شنیدیم و باعث ایجاد مناقشات بین شورای رقابت و مجلس شد ، ابهامات مربوط به گروه پالایشگاهی و بحث کیفی سازی که سبب متوقف شدن چندین ماهه ی نمادهای این گروه شده است ، کاهش صادرات محولات سیمانی به علت درگیری های داعش در منطقه ، اخبار گوناگون و متفاوت از کاهش یا عدم کاهش نرخ بهره بانکی ، کم آبی ، رکود بخش مسکن و کاهش تقاضا در کشورهایی همچون چین باعث شده است که شاهد کاهش قیمت جهانی سنگ اهن و رکود موجود در بازار فولاد باشیم و در پایان مشکل جدیدی که می تواند باعث کسری بودجه شود کاهش قیمت نفت به زیر 100 دلار است، قیمت نفتی که در بودجه سال جاری برای هر بشکه 100 دلار در نظر گرفته شده است .

مهم ترین اخبار اقتصادی

محمدباقر نوبخت در حاشیه افتتاح چهارمین سرشماری عمومی کشاورزی که به طور نمادین در روستای حسن آباد از بخش آفتاب انجام شد درباره اصلاح قانون هدفمندی‌ یارانه‌ها در بودجه 1394 اظهار کرد: هنوز در تهیه بودجه سال آینده به تبصره مرتبط با هدفمندی‌ یارانه‌ها نرسیده‌ایم، اما قطعا در این بودجه نوآوری‌هایی در این زمینه نسبت به وضع موجود خواهیم داشت . وی همچنین درباره آمار بانک مرکزی مبنی بر رشد اقتصادی گفت: عددی که در سه ماه اول سال جاری محاسبه شده حاکی از رشد تولید ناخالص داخلی خوب کشور است که با توجه به محاسبات بانک مرکزی ، مرکز آمار و برخی موسسات پژوهشی با افتخار باید عرض کنم که همه محاسبات حاکی از رشد مثبت اقتصادی در سه ماه سال جاری است . وی درباره میزان افزایش سقف بودجه سال 1394 تصریح کرد: هنوز محاسبات انجام نشده و ما در روز اول مهر ماه تنها بخشنامه بودجه را ارائه کردیم که به این ترتیب رویکردها و خط مشی‌ها به دستگاه‌ها اعلام شد و آن ها باید پیش بینی خود را از منابع درآمدی به ما بگویند تا با انجام محاسبات به جمع بندی رسیده و رقم نهایی را اعلام کنیم .

مهم ترین اخبار سیاسی

هفتمین دور از مذاکرات هسته‌ای ایران و پنج عضو دائم شورای امنیت به علاوه آلمان روز جمعه در حالی بدون اعلام نتیجه در شهر نیویورک به پایان رسید که طرفین تنها تا سوم آذر (24 نوامبر ) برای رسیدن به راهکار جامع زمان دارند . وزیر امور خارجه کشورمان گفت: زمان کوتاهی باقی مانده است، اما حل مسائل باقی‌مانده چندان دشوار نیست. همه‌چیز هم می‌تواند بسیار دور و هم بسیار نزدیک باشد . «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران دیروز مذاکرات هسته‌ای را «جدی، فشرده و بسیار صریح» توصیف کرده و گفته است که طرفین در فرصت دو ماهه باقی‌مانده تلاش می‌کنند تا بر اختلافات غلبه کنند . وی در این مورد گفت: «زمان کوتاهی باقی مانده است، اما حل مسائل باقی‌مانده چندان دشوار نیست. همه‌چیز هم می‌تواند بسیار دور و هم بسیار نزدیک باشد، بستگی به این دارد که چطور به آن نگاه کنید و چه زمان بخواهید به این مسائل بپردازید. هنوز اختلاف وجود دارد. هنوز مقداری اختلاف بر سر تمامی مسائل وجود دارد . »

در همین رابطه شنیدم که، سایر اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای ایران نیز از نیویورک به تهران باز می گردند . تیم مذاکره کننده هسته ای ایران پس از 10 روز مذاکره فشرده با کشورهای عضو گروه 1+5 نیویورک را ترک می کنند . محمدجواد ظریف وزیرامورخارجه همراه با حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری از نیویورک راهی آستراخان روسیه می شود تا در اجلاس روسای جمهوری کشورهای حاشیه دریای خزر شرکت کند . به نقل از خبرگزاری ایتارتاس محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران پس از دیدار با سرگئی لاوروف همتای روس خود در نیویورک گفت که دور بعدی مذاکرات هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی در اروپا برگزار خواهد شد چون نیویورک بسیار دور است . ظریف با اشاره به وجود اختلافات میان طرف‌های مذاکره کننده تصریح کرد: ما هنوز فاصله‌ی زیادی با یکدیگر داریم .

در اطلاعیه وزارت امور خارجه روسیه که شنبه منتشر شد، آمده است: مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 در نیویورک به نتیجه قابل ملاحظه‌ای در حل مسائل کلیدی توافق آینده منجر نشده اما با این وجود در این مذاکرات پیشرفتی در زمینه تدوین راه‌کارهای مختلف برای حل مسائل مورد اختلاف حاصل شده است . وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد: ایران و گروه 1+5 در مذاکرات خود در نیویورک موفق شدند به پیشرفتی در زمینه تدوین راه کارهای مختلف برای حل مساله هسته‌ای ایران دست یابند .


ادامه مطلب...