تبلیغات
سیگنال خرید و فروش سهام ( خرید و فروش با چشمان کاملا باز )
» داستان شكل‌گیری حباب در اقتصاد به زبان ساده - سجاد کریم زاده ( شنبه 4 بهمن 1393 )
» سال 2015 از زاویه تكنیكال - http://hadafhafez.ir ( دوشنبه 29 دی 1393 )
» سخنی با پارسای عزیزم در بدو تولد ( یکشنبه 28 دی 1393 )
» یکی از بهترین استراتژی های سود ده معاملاتی ( یکشنبه 28 دی 1393 )
» شاید از بهترین روشهای اموزش، اموزش تصویری باشد ( یکشنبه 28 دی 1393 )
» از ترن هوایی پیاده شوید - نقل از سجاد و .... ( یکشنبه 28 دی 1393 )
» شوک سوئیسی به بازار طلا - Libor Rate ( شنبه 27 دی 1393 )
» نظرات فعال بورس شیکاگو درباره اقتصاد ایران - 92/05/29 - 12:18 ( شنبه 27 دی 1393 )
» علت عدم به روز رسانی وبلاگ ( شنبه 27 دی 1393 )
» بازگشایی نماد پالایشی ها تا پایان مهرماه ( دوشنبه 14 مهر 1393 )
» نیمــــــــــــــه بازار ( دوشنبه 14 مهر 1393 )
» بهترین فرصت خرید سهام با توجه به یک فاکتور ( دوشنبه 14 مهر 1393 )
» شنیده های بازار از پرشین تحلیل ( دوشنبه 14 مهر 1393 )
» تکرار تاریخ در بازار طلا؟ ( دوشنبه 14 مهر 1393 )
» قیمت‌سهام تا پایان سال افزایش‌ می‌یابد؟ ( شنبه 12 مهر 1393 )

نیمــــــــــــــه بازاریک بازار کم حجم و تا حدودی مثبت دیگر را در اولین روز هفته آغاز کرده ایم، فرق این شنبه با شنبه های پیشین این است که این روز معاملاتی پس از چند روز تعطیلات پر از اخبار سیاسی آغاز شده است که افراد زیادی را به تفسیر وقایع واداشته است. در نشست سازمان ملل اخبار فراوانی در این دو روز وجود داشت از سخنرانی اوباما گرفته تا سخنرانی دکتر روحانی، از دیدار هیات ایرانی با سفرا و وزرای بلندپایه اروپایی گرفته تا سخنان توهین آمیز نخست وزیر انگلیس. دیدار و سخنان عباس عراقچی با نمایندگان 5+1 را نیز فراموش نکنید، عباس عراقچی، دیپلمات ارشد هسته‌ای ایران روز پنج‌شنبه در نیویورك با اشاره به مذاكرات هسته‌ای گفت كه این مذاكرات به‌نقطه نفس‌گیری رسیده است و دو طرف وارد بسیاری از جزئیات شده‌اند. همزمان، وندی شرمن، نماینده آمریكا در مذاكرات از پیشرفت در گفت‌وگوها خبر داد و وزیر امور خارجه آلمان تاكید كرد كه ایران و گروه 1+5 تاكنون هیچ‌گاه به این اندازه به توافق نزدیك نبوده‌اند. در این میان خبرگزاری آسوشیتد‌پرس گزارش داد كه آمریكا پیشنهاد جدید و تعدیل‌شده‌ای را درمورد ظرفیت غنی‌سازی به ایران ارائه داده است. در مجموع گفته می شود مذاکرات در مجموع مفید و سازنده بوده اگرچه منجر به پیشرفت قابل ملاحظه ای در موضوعات مورد اختلاف نگردید .  آنچه مسلم است این می باشد که در حجمه این اخبار سیاسی برخی اخبار خوب اقتصادی به فراموشی سپرده شدند از جمله این خبر: : با وجود اینکه بلند پروازانه‌ترین پیش‌بینی‌ها در مورد رشد اقتصادی سال جاری ۲ درصد بود، محاسبات مستند بانک مرکزی حکایت از این دارد که رشد اقتصادی ایران با احتساب نفت در سه ماهه اول امسال به ۴.۶ درصد و بدون نفت به ۴.۴ درصد رسیده است و یا این خبر در مورد تورم، خلاصه نتایج به‌دست آمده از شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران براساس سال پایه 100=1390 به شرح ذیل است : شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران در شهریور‌‌ماه 1393 به عدد202.0 رسید که نسبت به ماه قبل1.4 درصد افزایش یافت، شاخص مذکور در شهریور‌ماه 1393 نسبت به ماه مشابه سال قبل معادل14.4درصد افزایش داشته است، نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به شهریور‌‌ماه 1393 نسبت به دوازده ماه منتهی به شهریور‌ماه 1392 معادل21.1 درصد می‌باشد . شرایط و دیدگاه ها نسبت به ایران و در سطح بین المللی بسار مثبت شده است و آمارهای اقتصادی نیز بهتر از تصورات اعلام می شود، شاید پرهیز از هر پیش داوری در شرایط کنونی بهترین کار باشد و صبر و اعتماد عمل مکمل آن.

در بازار امروز و تا این لحظه مپنا مثبت معامله می شود، در گروه رایانه ای افرانت بیش از 3 درصد مثبت است ، ساختمانی ها نیمه مثبت و نیمه منفی معامله می شوند و ثنوسا با صف خرید به کار خود ادامه می دهد. مناظره تلویزیونی هفته پیش شبکه یک سیما با موضوع مالیات بر عایدی مسکن با حضور کارشناسان و صاحب‌نظران این بخش در حالی روی آنتن رفت که مخالفان دلیل مخالفت خود با این دستورالعمل را "اگر" و "شاید"هایی عنوان کردند که هیچ راهکاری به جای آن ارائه نشده است، آنچه از این مناظره مشخص شد این است که گویا مسکن از اولویت های دولت است که این امر خیلی خوشایند اهالی بازار سرمایه نخواهد بود. بیمه ای تقریبا مثبت معامله می شوند اما دانا و البرز منفی هستند. مخابرات و همراه هر دو مثبت معامله می شوند ، در اخبار مرتبط با این گروه مدیرعامل همراه اول گفت: از ابتدای شهریورماه که مجوز ارائه خدمات نسل 3 و 4 دریافت شده، 1000 سایت BTS تحت پوشش 3G قرار گرفته و تا پایان سال‌جاری نیز 5 هزار سایت 3G دیگر نصب می‏شود . حمل و نقلی ها به جز توریل منفی هستند گفته می شود توکاریل با واگن پارس و فولاد مبارکه قراردادهایی را منعقد کرده است. لیزینگی ها بر خلاف هفته پیش منفی معامله می شوند، همچنان شرایطی برخی نمادهای این گروه از جمله وایران مثبت ارزیابی می شود. بانکی ها به جز گردشگری منفی معامله می شوند، گروه کانه های فلزی که معاملات خود را در حوالی مثبت کامل آغاز کرده بودند هم اکنون با افت قیمت مواجه شده اند و برخی از آنها همچون کگاز در نزدیکی صف فروش قرار گرفته اند. در گروه غایب پالایشگاهی اخبار مرتبطی با این مذمون را داشتیم، معاون وزیر نفت با اشاره به آغاز شمارش معکوس برای بهره برداری از مجتمع بنزین سازی پالایشگاه نفت اصفهان از آغاز عرضه و توزیع بنزین پاک با استاندارد یورو چهار در سطح کلانشهر اصفهان از هفته آینده بدون ساخت پالایشگاه جدید و تنها با اجرای یک طرح ابتکاری توسط متخصصان ایرانی خبر داد . پتروشیمی ها که عمدتاً و در نمادهای بزرگ خود منفی معامله می شوند (به جز شوینده ها) خبر مهمی را از زبان وزیر نفت داشتیم،  یژن زنگنه با تاکید بر اینکه تعیین نرخ خوراک واحدهای پتروشیمی کار مجلس شورای اسلامی نیست، از اعلام نرخ خوراک طی 15 تا 20 روز آینده خبر داد. بر اساس گفته زنگنه فرمول درازمدت قیمت خوراک وابسته به قیمت فروش محصول است تا تولیدکنندگان داخلی به مشکلاتی مانند نوسان قیمت جهانی محصولات پتروشیمی برنخورند. از سوی دیگر یک مقام مسئول در شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به آزاد سازی و رفع موانع پیش روی صادرات گاز مایع ایران از تامین کشتی ارزان قیمت برای حمل گاز مایع به بازارهای جهانی خبر داد و اعلام کرد: تولید محصولات پتروشیمی از ابتدای امسال 5 درصد افزایش یافت .

در خودرویی ها که تماماً منفی معامله می شوند و تنها چند قطعه ساز مثبت هستند خبری اعلام شده است که تامل برانگیز می باشد، نصب ایربگ، ABS و یورو 4 از جمله استانداردهای اجباری هستند که چند سالی است خودروسازان را با توقف شماره‌گذاری محصولاتشان به خصوص در اولین روزهای پاییز هر سال مواجه کرده است. این در شرایطی است که پلیس راهور در موارد مذکور پای ثابت توقف شماره‌گذاری بوده است، اما در اولین ماه پاییزی امسال باز هم خودروسازان با توقف شماره‌گذاری برخی از خودروهای تولیدی روبه‌رو بودند حال آنکه این بار عدم نصب کپسول آتش نشانی از دلایل این امر به شمار می رود.در این زمینه مشاور انجمن خودروسازان ایران با اشاره به اینکه از ابتدای مهر شماره‌گذاری برخی خودروهای سواری داخلی به دلیل اجرایی شدن استاندارد اجباری نصب کپسول آتش‌نشانی، متوقف شده است عنوان کرده که شماره‌گذاری محصولات سایپا متوقف است حال آنکه ایران خودرو با ارائه جدول زمان‌بندی برای نصب کپسول مهلت جدیدی گرفته و محصولات آن همچنان شماره‌گذاری می‌شود . 

پرشین تحلیل - مهر ماه 1393


ادامه مطلب...