تبلیغات
سیگنال خرید و فروش سهام ( خرید و فروش با چشمان کاملا باز )
» داستان شكل‌گیری حباب در اقتصاد به زبان ساده - سجاد کریم زاده ( شنبه 4 بهمن 1393 )
» سال 2015 از زاویه تكنیكال - http://hadafhafez.ir ( دوشنبه 29 دی 1393 )
» سخنی با پارسای عزیزم در بدو تولد ( یکشنبه 28 دی 1393 )
» یکی از بهترین استراتژی های سود ده معاملاتی ( یکشنبه 28 دی 1393 )
» شاید از بهترین روشهای اموزش، اموزش تصویری باشد ( یکشنبه 28 دی 1393 )
» از ترن هوایی پیاده شوید - نقل از سجاد و .... ( یکشنبه 28 دی 1393 )
» شوک سوئیسی به بازار طلا - Libor Rate ( شنبه 27 دی 1393 )
» نظرات فعال بورس شیکاگو درباره اقتصاد ایران - 92/05/29 - 12:18 ( شنبه 27 دی 1393 )
» علت عدم به روز رسانی وبلاگ ( شنبه 27 دی 1393 )
» بازگشایی نماد پالایشی ها تا پایان مهرماه ( دوشنبه 14 مهر 1393 )
» نیمــــــــــــــه بازار ( دوشنبه 14 مهر 1393 )
» بهترین فرصت خرید سهام با توجه به یک فاکتور ( دوشنبه 14 مهر 1393 )
» شنیده های بازار از پرشین تحلیل ( دوشنبه 14 مهر 1393 )
» تکرار تاریخ در بازار طلا؟ ( دوشنبه 14 مهر 1393 )
» قیمت‌سهام تا پایان سال افزایش‌ می‌یابد؟ ( شنبه 12 مهر 1393 )

پیشنهاد جدید آمریکا به ایران درباره روند غنی‌سازی اورانیومیکی از تفاوت‌های دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+ ۵ با دوره‌های پیش این بود که در این دور، اخبار چندانی درباره موارد احتمالی مطرح در مذاکرات و پیشنهادهای طرفین به یکدیگر منتشر نشده بود. با این حال، در میانه این مذاکرات، روزنامه نیویورک تایمز با انتشار مطلبی، جزئیات یک طرح جدید را که آمریکا به ایران پیشنهاد داده، منتشر کرده است .

 

به گزارش «تابناک»، روزنامه نیویورک تایمز در مطلبی که درباره مذاکرات هسته‌ای ایران منتشر کرده، می‌نویسد، در سال‌های اخیر، دولت آمریکا اقدامات متعددی ‌برای متوقف کردن برنامه هسته‌ای ایران انجام داده که شامل انجام اقدامات خرابکارانه، حملات سایبری و تحریم‌های اقتصادی‌ است .

 

با این حال، در مرحله کنونی از مذاکرات هسته‌ای، مذاکره کنندگان آمریکایی تلاش دارند با تلفیقی از اقدامات دیپلماتیک به منظور حفظ وجهه طرفین و همچنین استفاده از فن‌آوری‌های جدید، رویکرد جدیدی ‌در قبال ایران در پیش بگیرند .

 

اما ایده جدیدی که از سوی آمریکایی‌ها مطرح شده این است که ایران بپذیرد بخش عمده‌ای از لوله‌های رابط میان سانتریفیوژهای خود را ـ که در کار غنی‌سازی اورانیوم مورد استفاده قرار می‌گیرد ـ حذف کرده و ارتباط میان سانتریفیوژ‌ها را از میان ببرد. به این ترتیب، ایران می‌تواند بر حفظ سانتریفیوژهای کنونی خود و از میان نبردن آن‌ها باقی مانده و این درخواست محقق شود .

 

در طرف مقابل، در صورتی که این لوله کشی میان سانتریفیوژ‌ها از میان برداشته شود، آمریکا و غرب نیز می‌توانند ادعا کنند ‌هدفشان مبنی بر طولانی کردن زمان لازم برای دستیابی ایران به اورانیوم غنی شده لازم برای ساخت سلاح هسته‌ای محقق شده است .

 

به نوشته نیویورک تایمز، این طرح یکی از چند ایده و پیشنهادی است که از سوی طرف آمریکایی در مذاکرات مطرح شده و حاصل بحث و گفت‌و‌گوهای مذاکره کنندگان هسته‌ای آمریکا با کار‌شناسان آزمایشگاه‌های ملی وزارت انرژی این کشور است که کنترل تأسیسات ساخت سلاح هسته‌ای آمریکا را بر عهده دارد .

 

با این حال، این روزنامه اشاره می‌کند که این طرح خالی از ایران نیست و مهم‌ترین ایراد آن است که برای اجرای واقعی طرح مذکور، ایران باید تا مدت زمان قابل توجهی از بازگرداندن سانتریفیوژ‌ها به حالت اول خودداری کند .

از سوی دیگر، مشخص نیست ‌این طرح مورد توجه کنگره و همچنین لابی رژیم اسرائیل در آمریکا قرار بگیرد و در طرف مقابل نیز در ایران مخالفت‌هایی با آن ‌خواهد شد!
برچسب ها : مذاکرات , امریکا , هسته ای , سیاست خارجی ,


ادامه مطلب...