تبلیغات
سیگنال خرید و فروش سهام ( خرید و فروش با چشمان کاملا باز )
» داستان شكل‌گیری حباب در اقتصاد به زبان ساده - سجاد کریم زاده ( شنبه 4 بهمن 1393 )
» سال 2015 از زاویه تكنیكال - http://hadafhafez.ir ( دوشنبه 29 دی 1393 )
» سخنی با پارسای عزیزم در بدو تولد ( یکشنبه 28 دی 1393 )
» یکی از بهترین استراتژی های سود ده معاملاتی ( یکشنبه 28 دی 1393 )
» شاید از بهترین روشهای اموزش، اموزش تصویری باشد ( یکشنبه 28 دی 1393 )
» از ترن هوایی پیاده شوید - نقل از سجاد و .... ( یکشنبه 28 دی 1393 )
» شوک سوئیسی به بازار طلا - Libor Rate ( شنبه 27 دی 1393 )
» نظرات فعال بورس شیکاگو درباره اقتصاد ایران - 92/05/29 - 12:18 ( شنبه 27 دی 1393 )
» علت عدم به روز رسانی وبلاگ ( شنبه 27 دی 1393 )
» بازگشایی نماد پالایشی ها تا پایان مهرماه ( دوشنبه 14 مهر 1393 )
» نیمــــــــــــــه بازار ( دوشنبه 14 مهر 1393 )
» بهترین فرصت خرید سهام با توجه به یک فاکتور ( دوشنبه 14 مهر 1393 )
» شنیده های بازار از پرشین تحلیل ( دوشنبه 14 مهر 1393 )
» تکرار تاریخ در بازار طلا؟ ( دوشنبه 14 مهر 1393 )
» قیمت‌سهام تا پایان سال افزایش‌ می‌یابد؟ ( شنبه 12 مهر 1393 )

گزارش بازدید از شرکت کیمیدارومعرفی اجمالی شرکت


یکی از بزرگترین شرکت های ایرانی تولید کننده محصولات دارویی، شیمیائی، تولیدات صنعتی و نیمه صنعتی شرکتی با نام کیمیدارو است که دارای سابقه فعالیتی بیش از 40 سال می باشد. تولیدات شیمیائی این شرکت مشتمل بر دو بخش تولید فرآورده های رزین و تولید فرآورده های نساجی است که در میان تولیدکنندگان محصولات رزینی، رزین های امولسیونی پایه آب ، محصولات هموپلیمری جهت کاربرد در آهار فرش ماشینی ، محصولات کوپلیمری و آکریلیکی توانسته است محصولات با کیفیتی را روانه بازار کند. البته واحد تولید رزین به دلیل عدم دریافت سهمیه و با وجود داشتن مجوزهای لازم از وزارت صنایع نزدیک به 3  سال است که فعالیت نداشته است و هم اکنون نیز منتظر دریافت برخی مواد اولیه از پتروشیمی شازند می باشد. واحد تولید رزین قابلیت تولید معادل70 تن را دارد که تنها مجوز برای تولید 10 تن از آن به شرکت داده شده است که از این منظر کیمیدارو در حال رایزنی برای افزایش سهمیه بیشتر تولید است. نکته مهم آنجا بود که در بازدید کوتاهی که از بخش تولید رزین در شرکت کیمیدارو صورت گرفت مشخص شد که بیشتر مواد اولیه مورد نیاز شرکت آماده می باشد که در انبار شرکت نیز موجود بودند و پس از اخذ مجوزهای مربوط به سهمیه، امکان شروع به کار مجدد آن وجود خواهد داشت.

واحد دیگر در این شرکت واحد تولید دارو است که در سه بخش جامدات ، محلول و سوسپانسیون فعالیت می کند. رده اصلی تولیدات این شرکت گوارشی می باشد اما در بخش های قلبی عروقی ، اعصاب روان ، مسکن ضد التهاب ، آنتی بیوتیک ، آنتی دیابت و ... نیز فعال می باشد. پر تیتراژ ترین محصول این شرکت رانیتیدین است که حتما اسم و نام تجاری آن را دیده اید و مصرف نموده اید . آنطور که در بازدید روز چهارشنبه از بخش جامدات و توسط مسئولین شرکت عنوان شد از 5 دستگاه پرس حداقل یک مورد آن در طی روز به تولید رانیتیدین اختصاص می یابد که با توجه به 12 الی 13 ساعت کار روزانه و تولید حداقل 200 هزار قرص در هر ساعت مشخص می شود که چرا نام پر تیراژ به این محصول داده شده است .

 

نکات مهم در بازدید از کیمیدارو


همانطور که گفته شد در هفته پیش بازدیدی از شرکت کیمیدارو صورت گرفت که این امر به همت کانون کارگزاران و با حضور جمعی از فعالین و تحلیلگران بازار صورت گرفت، در این سفر علمی از بخش جامدات این شرکت بازدید اجمالی صورت گرفت و فعالان بازار سرمایه توانستند با روند تولید داروی جامد در این شرکت آشنا شوند، از بخش تزریقات به دلیل بالاتر بودن سیستم امنیتی آن و احتمال آلوده شدن محیط، بازدید صورت نگرفت. بخش تولید جامدات شرکت کیمیدارو از بخش های مهم و اصلی واحد دارویی شرکت است که تولید محصول قرص و کپسول در آن صورت می پذیرد. این بخش شامل قسمت های گرانولاسیون ، پرس ، روکش ، فیلینگ کپسول و بسته بندی می باشد . در بخش گرانولاسیون، تولید گرانول ( اضافه کردن آب فیلتر شده به پودر ) با استفاده از دستگاه های پیشرفته صورت می پذیرد که پس از آن و در اتاق بلندینگ عملیات بلند گرانول ها و آماده سازی برخی محصولات که به روش D.C تولید می شود، صورت می پذیرد. در واحد بعدی که واحد پرس می باشد تبدیل پودر یا گرانول به قرص به وسیله پنج دستگاه پرس قرص صورت می گیرد که همانطور که در قبل گفته شد همیشه یکی از دستگاه های پرس به تولید رانیتیدین اختصاص می یابد . برای محافظت از برخی قرص های تولید شده در یک بخش دیگر عملیات روکش دار کردن قرص ها صورت می گیرد که بوسیله شش دستگاه اکسلا کوتا و دو دیگ دراژه انجام می شود. یک واحد نیز مربوط به فیلینگ کپسول ها است که پر شدن کپسول ها در این واحد صورت می گیرد . بسته بندی محصولات تولید شده توسط دستگاه های بلیترینگ و کارتونینگ نیز آخرین مرحله کار و پیش از تحویل به بازار است .

 

جلسه پرسش و پاسخ


پس از بازدیدی که از بخش جامدات و واحد رزین صورت گرفت ، جلسه پرسش و پاسخ با مدیر عامل این شرکت صورت گرفت که در ادامه اهم موارد ذکر شده را عنوان می کنیم :

1-       زمین های کیمی دارو 47 هزار و 500 متر مربع است که سهامدار و مالک اصلی آن بانک ملی ایران است و بنابراین شرکت سعی می کند خیلی بر روی این زمین ها مانور ندهد.

2-       کیمیدارو تمام استانداردهای مربوط به مسائل زیست محیطی را رعایت می کند و در این زمینه با محدودیت قانونی مواجه نیست .

3-       از آنجا که طرح توسعه ، توجیه اقتصادی برای شرکت نداشته است در حال حاضر شرکت به دنبال آن است که آن را به صورت جوینت ونچر با شرکت های معتبر دیگر جلو ببرد بنابراین به نوعی مدیریت این افزایش سرمایه از حیطه اختیارات شرکت خارج است و تصمیم گیری نهایی در مورد آن با مدیریت مجموعه یعنی بانک ملی است .

4-       شرکت در بخش کاهش هزینه ها به ویژه در بخش هزینه های پرسنلی در طول 2 سال اخیر بسیار موفق عمل کرده ، افزایش سود عمدتا با توجه به کاهش هزینه ها صورت گرفته است.

5-       در بودجه 93 به صورت کاملا محتاطانه ای در زمینه نرخ ها عمل شده است و اثر هیچ گونه افزایش نرخی در بودجه سال جاری دیده نشده است که این مهم بنابر اعلام معاون وزیر بهداشت و درمان بوده است. در واقع نرخ گذاری قیمت محصولات دارویی با توجه به کمیسیون تخصصی است که در وزارت بهداشت وجود دارد و اعضای این کمیسیون کاملا به اجزای بهای تمام شده واقف هستند که حتی در صورت تک نرخی شدن ارز ، تغییر آنچنانی در حاشیه سود شرکت بوقوع نخواهد پیوست. این امر در حالی عنوان شد که برای نمونه در آنتی بیوتیک ها 80 درصد از بهای تمام شده مربوط به مهمترین ماده اولیه یعنی ماده موثر می باشد که وارداتی می باشد.

6-       این شرکت ضمنا در حال حاضر برنامه ای برای ورود به تولید داروهای درمان ام اس ندارد اما ورود به تولید این محصول در پروژه های آتی این شرکت می باشد ، اما 25 مورد اسکیل آپ ، 17 درخواست اولیه و 1 عدد فورمولیزاسیون را در دستور کار خود دارد .

7-       این شرکت برنامه برای افزایش واردات دارو را نیز در دستور کار خود دارد که این مهم را به شرط انتقال دانش فنی انجام می دهد .

 

در پایان لازم است یک سری توضیحات مالی در مورد این شرکت عنوان شود :


کیمیدارو با سرمایه 240 میلیارد ریال ، سود 1217 ریالی را برای سال 93 پیش بینی نموده است که در 3 ماهه ابتدای سال موفق به پوشش 15 درصدی و اعلام سود 219 ریالی شده است که نسبت به سال گذشته در همین دوره از رشد 150 درصدی برخوردار شده است. میزان فروش پیش بینی شده برای سال جاری 1069 میلیارد ریال و در 3 ماهه 229 میلیارد ریال بوده است . بیشترین محصول در مبلغ فروش قرص و دراژه است که در سال جاری 720 میلیارد پیش بینی شده است که عددی در حدود 67 درصد مبلغ فروش می باشد گفتنی است تولید محصول قرص و دراژه زیر ظرفیت اسمی می یاشد ، سهامدار اصلی شرکت هلدینگ شفادارو می باشد و مهمترین سرمایه گذاری های صورت گرفته شرکت مربوط به دو شرکت پخش رازی و داروسازی دانا است که مالکیت 30 درصدی بخش رازی با کیمیدارو می باشد، همچنین 42 درصد مواد اولیه شرکت به صورت خارجی تهیه شده و با دلار 26000 ریال تسعیر می گردد .


پرشین تحلیل - شهریور ماه 1393


تهیه و تنظیم : معصومه ترکمان احمدی
برچسب ها : کیمیدارو ,


ادامه مطلب...