تبلیغات
سیگنال خرید و فروش سهام ( خرید و فروش با چشمان کاملا باز )
» داستان شكل‌گیری حباب در اقتصاد به زبان ساده - سجاد کریم زاده ( شنبه 4 بهمن 1393 )
» سال 2015 از زاویه تكنیكال - http://hadafhafez.ir ( دوشنبه 29 دی 1393 )
» سخنی با پارسای عزیزم در بدو تولد ( یکشنبه 28 دی 1393 )
» یکی از بهترین استراتژی های سود ده معاملاتی ( یکشنبه 28 دی 1393 )
» شاید از بهترین روشهای اموزش، اموزش تصویری باشد ( یکشنبه 28 دی 1393 )
» از ترن هوایی پیاده شوید - نقل از سجاد و .... ( یکشنبه 28 دی 1393 )
» شوک سوئیسی به بازار طلا - Libor Rate ( شنبه 27 دی 1393 )
» نظرات فعال بورس شیکاگو درباره اقتصاد ایران - 92/05/29 - 12:18 ( شنبه 27 دی 1393 )
» علت عدم به روز رسانی وبلاگ ( شنبه 27 دی 1393 )
» بازگشایی نماد پالایشی ها تا پایان مهرماه ( دوشنبه 14 مهر 1393 )
» نیمــــــــــــــه بازار ( دوشنبه 14 مهر 1393 )
» بهترین فرصت خرید سهام با توجه به یک فاکتور ( دوشنبه 14 مهر 1393 )
» شنیده های بازار از پرشین تحلیل ( دوشنبه 14 مهر 1393 )
» تکرار تاریخ در بازار طلا؟ ( دوشنبه 14 مهر 1393 )
» قیمت‌سهام تا پایان سال افزایش‌ می‌یابد؟ ( شنبه 12 مهر 1393 )

بازگشت پوند با رای اسکاتلند‌ی‌هانتیجه نشست کمیته آزاد فدرال رزرو و همچنین همه‌پرسی اسکاتلند مشخص شد تا بازارهای مالی داده‌های تازه‌ای برای تحلیل داشته باشند. این دو رویداد مهم‌ترین رویدادهای اقتصادی و سیاسی هفته بودند که اطلاعات وابسته به آنها به ترتیب آخر وقت چهارشنبه و صبح جمعه (هر دو به وقت تهران) منتشر شد.

چهارشنبه روز افت قابل‌ملاحظه بهای فلز زرد بود. اونس طلا که سه‌شنبه روی قیمت 1234 دلار بسته شده بود، روز چهارشنبه به قیمت 1223 دلار رسید. افت طلا از ساعت 16 به وقت واشنگتن سرعت گرفت و این در حالی بود که هنوز نتیجه نشست بانک مرکزی آمریکا مشخص نشده بود، اما اعلام نتایج این نشست بازتاب گسترده‌ای در فعالیت بازار طلا در روز پنج‌شنبه نداشت. بانک مرکزی آمریکا در آخرین نشست خود نرخ‌های سود را تغییر نداد تا این نرخ‌ها همچنان نزدیک به صفر بمانند. البته احیای اقتصاد آمریکا آنقدر قوی است که کاهش تزریق پول به اقتصاد توسط کمیته بازار آزاد فدرال رزرو ادامه پیدا کرد. در نشست پیش‌گفته ادامه کاهش ماهانه 10 میلیارد دلار از سیاست «تسهیل کمی» تصویب شد. مهم‌ترین عبارت بیانیه فدرال رزرو «زمان قابل‌توجه» است، زمانی که برای افزایش نرخ سود لازم دانسته شده است. با اشاره بیانیه به نیاز به زمان قابل‌توجه برای افزایش نرخ سود عجیب نیست که پنج‌شنبه بازار شاهد ثبات نسبی بود. جالب اینجا است که دلار آمریکا حتی با وجود عدم تغییر نرخ‌های سود ایالات‌متحده هم به رشد خود ادامه می‌دهد. این ارز جهانی پس از انتشار بیانیه فدرال رزرو با رشد مواجه شد. بیل اونیل، کارشناس موسسه LOGIC Advisers می‌گوید: «مقامات فدرال رزرو اندکی، تکرار می‌کنم اندکی، وضعیت اقتصاد را بهتر دانسته‌اند، اما هنوز نگرانی‌هایی وجود دارد. به‌نظر من این نمایش فدرال رزرو است تا بازارها را برای افزایش اندک نرخ‌های سود آماده کند.» فرنک لش، دلال و تحلیلگر طلای آتی در موسسه FuturePath Trading می‌گوید: «ادامه احیای اقتصادی آمریکا و تقویت ارزش دلار همچنان مشکل بزرگی برای طلا است. کمی به افزایش نرخ‌های سود نزدیک‌تر شده‌ایم، اما نمی‌دانیم این اتفاق دقیقا کی خواهد افتاد.» ادامه وضعیت عدم قطعیت در روز پنج‌شنبه باعث شد که اونس طلا تنها یک دلار افزایش را تجربه کند و به قیمت 1224 دلار برسد. پنج‌شنبه بازار در حالی شروع به کار کرد که نتیجه نشست فدرال‌رزرو مخابره شده بود، اما همه‌پرسی اسکاتلند در حال برگزاری بود. مهم‌ترین عامل تاثیرگذار بازار در روز پنج‌شنبه پوشش کوتاه‌مدت معامله‌گرانی بود که سعی می‌کردند از سطح پایین قیمت‌ها بهره ببرند. با این حال معاملات وابسته به پوشش کوتاه‌مدت محدود ماند تا قیمت فلز زرد با تکان شدیدی مواجه نشود. این باعث شد که طلا اندکی از پایین‌ترین سطح قیمت‌ها از ماه ژانویه فاصله بگیرد، رکورد بدی که آخر وقت چهارشنبه ثبت شده بود. گزارش شده که آخر وقت چهارشنبه اندکی تقاضای فیزیکی در بازارها دیده شده که باعث شده قیمت کف 1216 دلار به 1223 دلار برسد. راب کورزاتکوفسکی، تحلیلگر ارشد کالا در موسسه  OptionsXpress می‌گوید: «به‌رغم ثبات نسبی روز پنج‌شنبه باید توجه داشت که برآیند بیانیه فدرال رزرو این است که نرخ سود بالاخره افزایش خواهد یافت و این می‌تواند به کاهش قیمت طلا کمک کند.» طلا هم‌اکنون نیز در کانال 1220 دلار نوسان می‌کند که نسبت به قیمت ماه‌های گذشته سطح بسیار پایین‌تری است. نوسان در این کانال روز جمعه نیز ادامه یافت. اونس طلا روز جمعه تا لحظه تنظیم این خبر به قیمت 1225 دلار رسید که نوسانی اندک نسبت به روز پنج‌شنبه را نشان می‌داد. این درحالی است که صبح جمعه (بعد از ظهر به وقت لندن) خبر رسید که اسکاتلندی‌ها به ماندن در بریتانیا رای داده‌اند. 
نتیجه همه‌پرسی استقلال این منطقه نشان داد که 55 درصد رای‌دهندگان به مستقل نشدن از «پادشاهی متحده» رای داده‌اند. این خبر تا لحظه نوشته شدن این گزارش به تکان خوردن بازار طلا نینجامید، اما پوند بریتانیا از رای اسکاتلندی‌ها نفع برد. پوند بریتانیا روز جمعه در برابر دلار به بالاترین نرخ برابری در دو هفته گذشته و در مقابل یورو به بالاترین ارزش در دو سال گذشته رسید. بازارهای سهام بریتانیا نیز روز جمعه با رشد شاخص‌ها مواجه شدند و دیگر بازارهای قاره سبز نیز از این روند پیروی کردند. گروه بازار پول دنیای اقتصادبرچسب ها : پوند , اسکاتلند ,


ادامه مطلب...